Polecamy

Jak wypisać list przewozowy na paczkę kurierską?

Co zrobić z uszkodzoną przesyłką?

Przesyłki kurierskie

Ubezpieczanie przesyłek

Najczęściej jest tak, że polscy kurierzy działają w pełni profesjonalnie, przez co przesyłki są dostarczane do odbiorców na czas i w nienaruszonym stanie, zdarzają się jednak, jak wszędzie, wyjątki od tej reguły. Jest czasem tak, że paczka od kuriera dociera w formie zdeformowanej albo będzie uszkodzona.

Co wtedy można zrobić? Trzeba starać się o udzielenie odszkodowania za zniszczenie przesyłki, ale jak to zrobić? Szczegółowa odpowiedź znajduje się poniżej.

Jak ubezpieczyć przesyłkę kurierską?

W wielu firmach kurierskich w standardzie usługi znajduje się ubezpieczenie dla każdej przesyłki – po prostu wszystkie paczki są z góry ubezpieczane. Można natomiast wykupić ubezpieczenie dodatkowe, jeśli przesyła się jakieś szczególnie cenne przedmioty. Bardzo często klienci decydują się na nie, jeśli przesyłka jest faktycznie tego warta. Można wtedy być spokojnym.

Zwykłe ubezpieczenie przesyłek jest najczęściej stałe, ale oczywiście w zależności od firmy taka kwota może się różnić, znacząco albo i nie. Przykład jest taki, że w firmie Siódemka ubezpieczenie takie wynosi 100 zł, natomiast w firmie DHL jest to już 500 zł. A w firmie DPD jest to już aż 5000 zł, przez co można sobie zobrazować, jak duże mogą być różnice między kwotami ubezpieczenia w różnych firmach.

Dodatkowe ubezpieczenie cenniejszej przesyłki także będzie się wiązało z różnymi kwotami w zależności od firmy. Najczęściej jest tak, że ubezpieczenie jest obliczane procentowo. Bierze się pod uwagę wartość tej przesyłki i na tej podstawie oblicza się kwotę do zapłacenia. Zwykle taka kwota dodatkowego ubezpieczenia mieści się między 50 000 a 200 00 zł.

Koszt ubezpieczenia przesyłki

Zaznaczanie opcji ubezpieczenia

Standardowe ubezpieczenie przesyłki jest możliwe do zaznaczenia na zwykłej umowie przewozu. Żeby mieć pewność, można zajrzeć do regulaminów, a da się je znaleźć na stronach internetowych firm kurierskich. Jeśli chodzi o ubezpieczenie dodatkowe, to droższe, konieczne będzie wypełnienie specjalnego pola dotyczącego zawartości przesyłki. Tutaj dobrze by było napisać dużo informacji, aby w razie potrzeby wypłacenia odszkodowania, można było jednoznacznie stwierdzić, że odszkodowanie się należy. Będzie to potrzebne, kiedy paczka zostanie uszkodzona albo zdeformowana.

Firmy kurierskie dają szansę na ubezpieczenie przesyłek, ale nie zwalnia nas to z obowiązku odpowiedniego zapakowania tego, co chce się oddać w ręce kurierów. Zdarza się, że jeśli paczka jest źle zabezpieczona, to firma odmawia jej wysłania, bojąc się, że zostanie uszkodzona, a nie będzie to jej wina. Przy tym dobrze pamiętać, że kurierzy mają bardzo dużo paczek do rozesłania w ciągu dnia i nie zawsze z każdą obchodzą się tak, jak powinni – delikatnie.

W każdej firmie kurierskiej można skorzystać z opcji ubezpieczenia standardowego. Dlatego też jeśli okaże się, że paczka jest zniszczona czy zdeformowana, to jak najbardziej można skorzystać z prawa do starania się o odszkodowanie.

Zobacz

Przesyłka za pobraniem

Handel w Internecie jest bardzo wygodny i najczęściej niezwykle korzystny w porównaniu z...

Jak przesyłać alkohol kurierem?

Nikt nie powinien mieć wątpliwości, co do tego, że kurier nie zgodzi się na...

Jak wypisać list przewozowy na paczkę...

Istnieje cała masa problemów pojawiających się w kwestii wypisywania listów przewozowych...