Polecamy

Jak zaprzyjaźnić się z kurierem?

Blaski i cienie pracy kuriera

Przesyłki kurierskie

Jak wypisać list przewozowy na paczkę kurierską?

Istnieje cała masa problemów pojawiających się w kwestii wypisywania listów przewozowych dla paczek kurierskich, ale prawda jest taka, że większość takich problemów może być łatwo załatwiona jeszcze przed ich pojawieniem się. Najlepszym do tego sposobem jest skorzystanie z brokera kurierskiego, czyli specjalnego serwisu internetowego ułatwiającego załatwianie usług kurierskich.

Serwis brokerski to specjalna usługa internetowa, strona internetowa, gdzie nie trzeba wypełniać listu przewozowego, tylko dostaje się do wirtualnej ręki prosty, intuicyjny formularz. Znajdują się na nim specjalne podpowiedzi, a system komputerowy krok po kroku będzie nas informował, w jaki sposób prawidłowo wypełnić każde pole. Będzie też wyłapywał wszelkiego rodzaju błędy z naszej strony, takie jak na przykład zbyt małą liczbę cyfr w numerze konta bankowego, nieprawidłowy numer telefonu, podpowie miejscowość, jeśli podamy mu kod pocztowy, jak również wiele innych informacji po prostu poda za nas. A która firmę kurierską w ogóle wybrać? Na to pytanie odpowie zintegrowana z serwisem wyszukiwarka najlepszych ofert.

Dokładne i czytelne wypełnianie listu przewozowego

List przewozowy należy traktować jako umowę, którą zawiera się pomiędzy sobą i firmą kurierską. Z tego powodu powinno być oczywistym, ze zawartość takiej umowy musi być bardzo jasko określona, czyli po prostu napisana wyraźnie. Nie może być w momencie zawierania umowy nawet najmniejszych wątpliwości odnośnie tego, co tak w zasadzie znajduje się w tej umowie.

Najważniejszymi kwestiami w umowie jest to, od kogo i gdzie ma zostać dostarczone, czyli adresy nadawcy i odbiorcy przesyłki. Taki adres musi być zawsze jednoznaczny i nie może być tutaj miejsca na pomyłkę czy interpretację. Nie wolno zapominać, że dotyczy to w szczególności kodu pocztowego. Firmy kurierskie opierają się na automatycznych systemach sortowania przesyłek, co w praktyce oznacza, że automat wykorzysta samodzielnie kod pocztowy do sortowania przesyłki i przekazania jej w odpowiednie miejsce. Podanie błędnego kodu sprawi, że przesyłka trafi w złe miejsce i chociaż z czasem wróci w miejsce prawidłowe, będzie to związane z poważnym opóźnieniem. Czasami problem jest poważniejszy niż tylko opóźnienie.

Wypełnienie listu przewozowego

W liście przewozowym bardzo istotne jest także wpisanie numerów kontaktowych nadawcy i odbiorcy. Wiele wątpliwości można natychmiast rozwiać dzięki łatwemu kontaktowi, a jeśli kurier ma możliwość zadzwonienia do odbiorcy przed dotarciem do niego, istnieje znacznie większa szansa na to, że uda się go złapać.

Warto jest także pamiętać o wszystkich istotnych danych przesyłki, takich jak na przykład ilość opakowań czy wymiarach. Jeśli chce się skorzystać z dodatkowych usług oferowanych przez kuriera, muszą one być też odpowiednio wskazane, bo w przeciwnym razie nie zostaną zrealizowane. Jest to ważne zwłaszcza w kwestii przesyłek za pobraniem, gdzie niewielka pomyłka może zupełnie zmienić treść operacji.

Czytelność

Jeśli list przewozowy nie został wydrukowany, tylko wypisuje się go ręcznie, do rangi kluczowego problemu urasta czytelność zapisanych informacji. Nie ma znaczenia, czy dane podało się w sposób nieczytelny czy nieprawidłowy. Efekt może być dokładnie taki sam. Dlatego jeśli chce się uniknąć problemów z przesyłką, trzeba dołożyć odpowiedniej staranności, by przesyłka została opisana w sposób nie stanowiący żadnego problemu dla starającego się ją odszyfrować kuriera.

Zobacz

Ubezpieczanie przesyłek

Najczęściej jest tak, że polscy kurierzy działają w pełni profesjonalnie, przez co...

Przesyłka za pobraniem

Handel w Internecie jest bardzo wygodny i najczęściej niezwykle korzystny w porównaniu z...

Jak przesyłać alkohol kurierem?

Nikt nie powinien mieć wątpliwości, co do tego, że kurier nie zgodzi się na...