Polecamy

Jak zaprzyjaźnić się z kurierem?

Sposoby na wysyłkę ciężkich przedmiotów

Polacy coraz częściej sprzedają sobie nawzajem przedmioty na różnych portalach, a do tego nie jest żadną tajemnicą, że po prostu pokochali zakupy internetowe i ich wygodę. Handel internetowy działa na coraz większą skalę i powiększa się też asortyment towarów, jakie oferują sprzedający oraz jakie są kupowane na odległość.

Taka dynamika zakupowa powoduje, że trzeba przewozić coraz więcej przedmiotów różnych gabarytów, przez co rośnie zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju usługi kurierskie i tym samym potrzeba coraz większej ilości samych kurierów do obsługi wszystkich przesyłek. Warto się w związku z tym zastanowić, czy to jest praca godna zainteresowania.

Problematyczne poranki

Praca kuriera zaczyna się bardzo wcześnie, czasami jeszcze w godzinach nocnych. Musi on być w centrum logistycznym nad ranem. Już wtedy musi być rozbudzony i pełen energii do pracy, która zajmie mu większą część dnia. Czasu na zjedzenie śniadania i wypicie kawy jest naprawdę bardzo niewiele.

Segregacja paczek

Pierwsza rzecz, którą kurier zajmuje się z rana, jest odpowiednia segregacja wszystkich paczek. Okazuje się, że umiejętność szybkiego przebrania paczek i wybrania z nich tych, które trzeba dostarczyć już tego dnia, jest wyjątkowo istotną częścią kompetencji kuriera. Potem trzeba z nimi ruszyć w teren i zrobić to w taki sposób, by sobie w miarę logicznie ustawić trasę, aby do każdego klienta trafić szybko i skutecznie. Musi być ona jak najszybsza i jak najkrótsza, pozbawiona konieczności zawracania i cofania się.

Sortowanie paczek

Rydwan kuriera

Kiedy paczki są wybrane a trasa zaplanowana, należy ułożyć paczki w samochodzie. Trzeba je oczywiście ustawić tak, by te do wydania w pierwszej kolejności znajdowały się przy drzwiach, a te do wydania potem były z tyłu. Pozwala to zaoszczędzić naprawdę masę czasu. Nie wolno zapomnieć o tym, ze samochód powinien mieć swoją identyfikację wizualną, czyli powinien posiadać oznakowanie firmy kurierskiej. Odpowiednia ładowność samochodu, który będzie dostarczał przesyłki, to już kwestia w pełni oczywista.

Doręczenia

Kiedy wszystko jest już w samochodzie i można ruszać w trasę, zaczynają się same doręczenia. Jest to praca z telefonem przy uchu, ponieważ z klientami trzeba się umawiać co do miejsca i czasu na przekazanie pakunku. Samo dostarczenie jest problematyczne, ponieważ niektóre przesyłki są ciężkie i kurier na pewno nie będzie się z nimi szarpał. Istnieje też problem zastania klienta na miejscu, a do tego klienci bywają bardzo różni. Są tacy, którzy odmówią odbioru przesyłki bez jej wcześniejszego sprawdzania i są tacy, którzy z miejsca będą nastawieni do odbioru negatywnie.

Dobry kurier

Zadaniem kuriera jest dostarczyć przesyłkę do celu w sposób szybki i przyjemny, czyli musi sam swoją pracę umieć organizować w sposób po prostu nienaganny, a do tego musi tez być w stanie odpowiednio porozumieć się z osobami przyjmującymi paczki. Praca kuriera to nie tylko praca z przesyłkami, ale też z ludźmi.

Zobacz

Blaski i cienie pracy kuriera

Usługi kurierskie rozwijają się na polskim rynku zadziwiająco szybko i w związku z tym...