Polecamy

Ubezpieczanie przesyłek

Sposoby na wysyłkę ciężkich przedmiotów

Kurier - charakterystyka zawodu

Blaski i cienie pracy kuriera

Usługi kurierskie rozwijają się na polskim rynku zadziwiająco szybko i w związku z tym powstaje potężny popyt na osoby zatrudnione na stanowisku kuriera. Chętnych do tej pracy ze względu na dobre zarobki raczej nie brakuje. Pozostaje pytanie, czy jest to praca, którą można z czystym sercem polecić każdemu? Czy każdy nadaje się na kuriera, czyli osobę rozwożącą przesyłki w kraju i za granicą?

Ile zarabia się na dostarczaniu przesyłek?

Zarobki kurierów są mocno zmitologizowane. Najważniejsze w przypadku pracy kuriera jest to, czy jest on osobą samo zatrudnioną wykonującą wszelkiego rodzaju usługi dla firmy kurierskiej, czy jest po prostu pracownikiem jakiegoś spedytora kurierskiego. Osoby pracujące na własną rękę mogą liczyć nawet na 300 złotych dniówki, co przy typowym miesiącu pracy daje około 7 000 złotych brutto. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pojawiają się poważne koszty, takie chociażby jak cena paliwa oraz spłata i utrzymanie samochodu przewozowego. Jeśli doliczy się do tego także inne koszty, takie jak na przykład ubezpieczenie za samochód, można dojść do sumy na poziomie około 4 500 złotych. W przypadku zatrudnienia się w firmie kurierskiej na etat zarobki kuriera są znacznie niższe zazwyczaj wynoszą mniej niż 2 000 złotych miesięcznie.

Zdecydowanie najważniejszą kwestią, przynajmniej w opinii kurierów, jest rejon, w jakim rozwozi się przesyłki. Każdy kurier ma swój rejon. Jeśli jest to obszar, na którym nie trzeba łamać przepisów drogowych, by zdążyć z rozwiezieniem przesyłek i ogólnie jeździ się pop przyjemnych drogach, to osoba lubiąca prace za kierownicą powinna lubić też pracę kuriera.

Rejon kuriera

Czasami jednak przydzielony rejon jest zbyt duży i z tego powodu miejsca na mapie kuriera są oddalone od siebie, co oznacza permanentny wyścig z czasem. W takiej sytuacji plusy pracy kuriera stają się zdecydowanie mniej widoczne i kurier przez cały dzień główkuje, w jaki sposób zaoszczędzić czas. Bardzo martwi się też wszystkim tym, co czas mu zabiera. W wielu przypadkach łamanie przepisów drogowych jest po prostu koniecznością.

Kwestia klientów

Nie można zapominać także o czynniku ludzkim, jakim są klienci. Ludzie, jakich przyjdzie spotykać w swojej pracy kurierowi, są bardzo różni. Część osób jest bez żadnego powodu bardzo krytycznie nastawiona do kurierów i bynajmniej tego nie ukrywa. Wiele osób jest też permanentnie poza domem, co drastycznie utrudnia dostarczenie przesyłki na czas. Umawianie się z nimi na konkretną godzinę dostarczenia paczki to po prostu katastrofa.

W pracy kuriera ważnym elementem jest również pogoda i często zależna od niej ogólnie rozumiana sytuacja na drodze. Ma to znaczenie przede wszystkim w dużych, zakorkowanych miastach, ale w wielu mniejszych miejscowościach wcale nie jest pod tym względem dużo lepiej. Drogi w małych miastach bywają fatalne, co jest dla kuriera niebezpieczne i niewygodne, a do tego zabiera mu czas.

Nie da się ukryć, że zawód kuriera ma wiele cieni, ale ma też swoje blaski, które sprawiają, że osoby z predyspozycjami do pracy za kółkiem często odnajdują się w tym zajęciu znakomicie i bardzo sobie cenią taką pracę.

Zobacz

Praktyka pracy kuriera

Polacy coraz częściej sprzedają sobie nawzajem przedmioty na różnych portalach, a do tego...