Polecamy

Przesyłka za pobraniem

Jak przesyłać alkohol kurierem?

Firma kurierska

Zakładamy firmę kurierską

Firmy kurierskie to obecnie coraz lepszy pomysł na własny biznes. Korzysta z niego coraz więcej osób w odpowiedzi na coraz większy popyt ze strony klientów najróżniejszej maści. Założenie firmy kurierskiej, która odniesie sukces, nie jest jednak wcale takie proste i droga na szczyt bywa bardzo kręta.

Czy jest to dobry interes?

Każdy biznes może teoretycznie wypalić. Początki jednak niezmiennie są trudne. W początkowej fazie działania firmy kurierskiej właściciel jest najczęściej sam, czyli pełni rolę dyspozytora, kuriera, kierowcy, a często także mechanika zajmującego się samochodem. O dodatkowych pracownikach i większej flocie można pomyśleć dopiero w momencie, kiedy uzyska się grono stałych klientów.

Zatrudnianie nowych pracowników jest sporym wyzwaniem, ponieważ trzeba szukać ludzi będących jednocześnie w dobrej kondycji fizycznej oraz posiadających dobry kontakt z klientami, by najpierw mogli wbiec po schodach z przesyłką, a potem dostarczyć ją jeszcze z uśmiechem. Ważne jest, by kurier dostarczający przesyłki na danym obszarze bardzo dobrze go znał. Musi bez problemu odnajdywać ulice i konkretne adresy na nich. U dyspozytora też są to bardzo ważne cechy, ale on powinien jeszcze dodatkowo cechować się bardzo dobrą organizacją własnej pracy i pracy innych osób.

Firmy kurierskie, te początkujące i te, które już jakiś czas działają, powinny inwestować w reklamę. Promocja jest szczególnie ważna na początku, kiedy o firmie wie jeszcze niewiele osób. Konieczne jest posiadanie dobrego logo, skutecznej identyfikacji wizualnej oraz jakiejś cechy charakterystycznej, by można było łatwo odróżnić tę firmę od innych.

Marketing firmy kurierskiej

W dzisiejszych czasach absolutnie konieczna jest strona internetowa dla każdej nowej firmy, a na pewno dla firmy kurierskiej. Jest ona konieczna dla dotarcia do nowych klientów. Powinna być przejrzysta i oferować najważniejsze informacje o usługach, z czego absolutnie krytyczny jest oczywiście cennik.

Samochody

Na początku największym wydatkiem jest zazwyczaj samochód, którym będzie się rozwoziło przesyłki. Nie zawsze trzeba zaczynać od dużego samochodu dostawczego. Czasami w zupełności wystarczają skutery lub nawet rowery. Nie można zapominać także o kwestiach logistycznych, czyli o wyposażeniu biura, o oprogramowaniu i o telefonach komórkowych z nawigacją.

Firma musi mieć również swoją siedzibę. Na początku nie potrzeba wiele. Biuro o powierzchni 50m2 w zupełności wystarczy. Podzieli się je na magazyn i samo biuro. Z czasem będzie potrzebna coraz większa przestrzeń magazynowa, a potem także większe biura. Kolejnym krokiem zawsze jest miejsce parkingowe z przestrzenią do załadunku paczek.

Poszukiwanie pierwszych klientów na pewno będzie stanowiło problem. Warto jest uderzać w pierwszej kolejności do firm i klientów instytucjonalnych, nie do osób prywatnych. Na pewno trzeba brać udział w przetargach.

Osoba zaczynająca działalność w branży powinna mieć też rozeznanie w jej realiach, najlepiej jako ktoś z doświadczeniem w pracy jako kurier, dyspozytor lub ktoś inny w firmie kurierskiej. Bez tej wiedzy może być trudno, chociaż oczywiście można się posiłkować analizami rynku i kontaktowaniem się z osobami, które wiedzę praktyczną posiadają. Trzeba mieć na uwadze także to, że firma nie będzie od samego początku przynosiła dochodu. Zazwyczaj pierwszy miesiąc jest powolny, drugi często też.

Zobacz

Gdzie szukać taniego kuriera?

Na rynku usług kurierskich mamy dziś do czynienia z coraz większą konkurencją, nic więc...

Co stoi za sukcesem rynku przesyłek kurierskich...

Polski rynek kurierski rozwija się w wyjątkowo szybkim tempie. Wpływ na taki stan rzeczy...