Polecamy

Praktyka pracy kuriera

Co zrobić z uszkodzoną przesyłką?

Firma kurierska

Co stoi za sukcesem rynku przesyłek kurierskich w naszym kraju?

Polski rynek kurierski rozwija się w wyjątkowo szybkim tempie. Wpływ na taki stan rzeczy mają przede wszystkim dwa ważne czynniki: rozwój sprzedaży internetowej oraz napływ klientów zagranicznych. Trzeba zauważyć, że liczba przesyłek per capita w naszym kraju cały czas odstaje od liczb na Zachodzie, ale taki stan rzeczy tylko poprawia warunki do rozwoju, ponieważ jest na to jeszcze wciąż bardzo dużo miejsca. Tak pod względem ilości przesyłek, jak i jakości usługi kurierskiej.

Handel w Internecie i przesyłki zagraniczne

Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem powodującym tak dynamiczny rozwój branży kurierskiej jest przyrost ilości sklepów internetowych i ciągłe zwiększanie się ich obrotów. Cały czas jeszcze za większość przesyłek w Internecie odpowiadają osoby prawne, czyli po prostu biznes, ale cały czas zmienia się wyraźnie stosunek osób sprzedających przez Internet do klientów prywatnych. Jeśli chodzi o liczby bezwzględne, handel internetowy naprawdę w naszym kraju zaczyna robić wielkie wrażenie. W samym tylko 2014 roku wolumen handlu internetowego wynosił 24 miliardy złotych, co jest już liczbą zawrotną.

Wysyłanie przesyłek za granicę także jest bardzo dynamicznie rozwijającym się segmentem rynku. Wielki wpływ na to mają zwłaszcza mali eksporterzy wysyłający produkty do krajów ościennych. Pomaga nam w tym sama lokalizacja naszego kraju, jak również dobrze rozwinięta przez kilka ostatnich lat sieć drogowa w rejonach przygranicznych.

Przesyłki kurierskie

Wyzwania dla kurierów

Świat kurierów to coraz to nowsze wyzwania i zadania, jakie stawiane są im przez realia tego rodzaju działalności. W najbliższych latach będą musieli się oni skupiać przede wszystkim na czasie i formie dostawy swoich mniejszych i większych paczek. Obecnie już w zasadzie standardem jest to, że jeśli wysyła się paczkę w poniedziałek, we wtorek powinna być już u odbiorcy. Ten standard staje się jednak powoli trudny do zrealizowania, ponieważ z każdym rokiem liczba wysyłanych paczek szybko przyrasta, a drogi nie mnożą się w równie szybkim tempie, przez co kurierzy coraz częściej mają problem z realizacją zadań kurierskich w odpowiednim czasie. Trudniej jest też utrzymywać ten sam standard usługi.

Co więcej, trzeba podkreślać, że polski rynek przesyłek kurierskich jest specyficzny. Należy to rozumieć tak, że w polskich warunkach cały czas bardzo popularne jest płacenie za przesyłkę kurierowi przy odbiorze towaru, co na Zachodzie jest usługą spotykaną sporadycznie i traktowana jako skrajny przejaw braku zaufania do kontrahenta. Nie widać żadnych zmian w tej kwestii.

Klienci nie powinni się przejmować tym, że kurierom jest coraz trudniej. Wręcz przeciwnie, ponieważ rosnąca konkurencja i coraz cięższa walka o klienta wymuszają na kurierach poprawianie swojej oferty. W takich warunkach naprawdę nie warto przywiązywać się do jednej firmy kurierskiej. Oferta zamienia się cały czas i może się okazać, że inna firma z dnia na dzień będzie posiadała zdecydowanie lepszą propozycję dla nas. Wtedy po prostu trzeba się przenieść.

Zobacz

Zakładamy firmę kurierską

Firmy kurierskie to obecnie coraz lepszy pomysł na własny biznes. Korzysta z niego coraz...

Gdzie szukać taniego kuriera?

Na rynku usług kurierskich mamy dziś do czynienia z coraz większą konkurencją, nic więc...